Influencer Marketing

Budowanie wizerunku i renomy marki jest niezwykle ważnym, a jednocześnie pełnym wyzwań zadaniem, z którym muszą zmierzyć się właściciele różnego typu biznesów. Wiedzą oni, że bez odpowiedniego promowania swoich towarów czy usług ciężko im będzie odnieść sukces w branży i pokonać wciąż rosnącą konkurencję. Pytają więc jak to zrobić, a w odpowiedzi zwykle słyszą, że chcąc zwiększyć rozpoznawalność swojej marki oraz dotrzeć do szerokiego grona konsumentów muszą sięgać po różne formy reklamy, by ich kampania marketingowa była maksymalnie efektywna. Tutaj pojawiają się im kolejne wątpliwości. Ważne jest jednak to, aby odpowiadać na aktualne potrzeby konsumentów wykorzystując do tego najbardziej popularne modele komunikacji międzyludzkiej – obecnie są to media społecznościowe. Współpraca z influencerami (influencer marketing) sanowi więc jedną z najbardziej skutecznych form promocji. Dlaczego? Powodów jest kilka i warto je poznać by zwiększyć skuteczność działań podejmowanych w ramach kampanii reklamowych swojego biznesu.

influencer marketing

 

Influencer marketing – a cóż to takiego?

Najprościej rzecz ujmując jest to forma marketingu polegająca na współpracy z influencerami. Oznacza to, że wszelkie działania promocyjne opierają się na owej współpracy, w której influencer jest pośrednikiem między daną marką a konsumentami. W influencer marketingu wszelkie działania reklamowe bazują na różnych kanałach mediów społecznościowych – np. blogach czy serwisach wideo, Facebooku, Instagramie itp. oraz popularności i wiarygodności danego influencera przynosząc obu stronom wymierne korzyści.

Kto to influencer i dlaczego warto z nim współpracować?

W dzisiejszych czasach media społecznościowe wyznaczają pewien trend w komunikacji międzyludzkiej. Nieustannie się rozwijają i zyskują na coraz większej popularności. Z tego też powodu nie można ich pomijać w promocji swojej marki, zwłaszcza jeśli chce się w sposób precyzyjny docierać do wybranej grupy docelowej. Jaki dokładnie ma to związek z influencerami i tak naprawdę kim oni są?

Influencer to osoba, która wykorzystuje media społecznościowe do różnego typu działań, dzięki którym zyskuje popularność wśród swoich odbiorców (followersów). Influencerami są więc osoby prowadzące klasycznego bloga lub wideo bloga, jak również Streamerzy czy Instagramerzy. Zwykle posiadają oni rozległą wiedzę z konkretnej dziedziny, którą się dzielą zdobywając uznanie wśród swoich fanów oraz miano obiektywnego „eksperta w danym temacie”. Niejednokrotnie posiadają duży autorytet, przez co ich opinie uznawane są wiarygodne. W związku z tym mają ogromną siłę oddziaływania na swoich odbiorców – ich decyzje oraz światopogląd. Z tego też powodu współpraca z influencerami zwiększa efektywność działań reklamujących określone towary czy usługi.

Za pośrednictwem influencerów można dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców (potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą), wzbudzić ich zainteresowanie oraz wywołać określone pozytywne skojarzenia z marką. Influencerzy wypowiadający się na temat produktu danej marki zazwyczaj nie są traktowani jako jej ambasadorzy, a raczej jako osoby opiniotwórcze o dużym autorytecie, co z perspektywy działań marketingowych ma ogromne znaczenie determinujące ich efektywność.

kampanie reklamowe influencer marketing

Współpraca z influencerami – kto najbardziej z niej korzysta?

Zastanawiając się kto powinien podjąć współpracę z influencerami by zwiększyć skuteczność promocji swojej marki trzeba zaznaczyć, że oddziaływanie influencerów może być różne – o mniejszym bądź większym zakresie. Z uwagi na zasięg jaki uzyskują dzieli się ich na:

– makro-influencerów – którzy cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz posiadają dużą grupę swoich odbiorców (followersów) – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, a publikowane przez nich treści cechuje wysoka jakość, rzetelność i swego rodzaju i profesjonalizm;
– mikro-influencerów – posiadających znacznie mniej (do dziesięciu tysięcy), ale za to bardziej zaangażowanych followersów, którzy ich postrzegają jako autentycznych i przez to bardziej wiarygodnych.

W związku z tym wybór właściwej grupy influencerów, z którymi chcemy prowadzić kampanie marketingowe, warto uzależnić od efektu, jaki się chce przy ich pomocy uzyskać. Na przykład makro-influencerzy pomogą zwiększyć widoczność oraz rozpoznawalność marki, zaś dzięki mikro-influencerom dotrzemy do wąskiej i odpowiednio sprecyzowanej grupy docelowej. Jedno jest pewne – odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone kampanie reklamowe z influencerami przynoszą wymierne korzyści firmom z nimi współpracującymi. Z tego też powodu zyskują w ostatnim czasie na popularności. Do już wymienionych powyżej zalet influencer marketingu należy dodać jeszcze:

 • ocieplanie wizerunku marki;
 • zdobycie większego zaufania wśród konsumentów;
 • uwiarygodnienie marki sprzyjające budowaniu jej renomy;
 • lepsze pozycjonowanie marki w wyszukiwarce (im wyższa pozycja w Google tym większy prestiż);
 • kreatywna promocja wzbudzająca zainteresowanie marką;
 • budowanie trwałych relacji z potencjalnymi klientami.

Zalety influencer marketingu

Mówiąc o zaletach influencer marketingu warto wspomnieć również o tym, że dzięki niemu można dotrzeć ze swoją ofertą do osób, które przeglądając strony internetowe ignorują wszelkiego rodzaju elementy przypominające treści reklamowe, a więc cierpiących na tak zwaną „ślepotę banerową”. Kampanie reklamowe bazujące na influencer marketingu pozwalają więc dotrzeć, w sposób niezwykle precyzyjny, do określonych grup odbiorców oraz w sposób niezwykle atrakcyjny zaciekawić daną marką i wywołać pozytywne z nią skojarzenia, stanowiące doskonałą podstawę do budowania trwałych relacji z konsumentami.

Influencerzy posiadają pewien autorytet wśród swoich followersów, którzy bardzo liczą się z ich opiniami oraz darzą ich ogromnym zaufaniem. Dlatego produkty rekomendowane przez influencerów zyskują miano wartościowych i godnych polecenia. W wyniku czego w sposób niezwykle efektywny wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku marki oraz jej renomy wśród konsumentów.

reklama z influencerami

Influencer marketing a pozycjonowanie

Influencer marketing sprzyja również pozycjonowaniu marki w Google. W jaki sposób? Otóż influencerzy w treści swojego bloga mogą na przykład zamieścić odnośnik do Twojej strony internetowej. Dzięki temu otrzymuje się wsparcie w obszarze SEO, jak również indeksowania strony przez roboty Google, co wpływa na zwiększenie jej widoczności w Internecie. A im lepsza widoczność tym większa szansa na zdobycie potencjalnych klientów rzeczywiście zainteresowanych naszymi produktami bądź usługami.

Komu więc współpraca z influencerami jest polecana? Otóż na przykład sklepom online oraz firmom związanym z na przykład:

 • kosmetykami;
 • medycyną estetyczną;
 • odzieżą;
 • sprzętem różnego typu (np. sportowym, komputerowym, agd, itp.);
 • dziećmi (zabawkami, ubrankami, akcesoriami itp.).

Lista ta powinna być znacznie dłuższa, bo tak naprawdę niemal każda firma może czerpać korzyści ze współpracy z influencerami.

Jak wygląda współpraca z influencerami?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, ponieważ wszystko zależy od rodzaju marki oraz jej celów marketingowych, które chce przy pomocy takiej współpracy zrealizować. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że zadaniem influencerów jest promocja danej marki w sposób niezwykle subtelny i nienachalny.  Warunki współpracy z nimi są określane na samym początku. Zakres działań można influencerowi wyznaczyć bądź zdać się na jego kreatywność – w końcu najlepiej zna swoich followersów i wie jakie treści mogą ich najbardziej zainteresować.
Forma działań promocyjnych podejmowana przez influencera może mieć kształt zabaw, konkursów czy wyzwań angażujących jego odbiorców, jak również różnego typu wpisów, recenzji czy lokowania produktu. Możliwości jest tak naprawdę wiele. W dużej mierze zależą one od branży danej marki i rodzaju produktu lub usług, które chce się wypromować.

Oczywiście podjęcie współpracy z infuencerem wiąże się z pewnymi kosztami. Za swoje działania oczekują pewnych gratyfikacji. Im bardziej znany influencer tym większe są jego stawki. W przypadku mikro-influencerów stawki zaczynają się zwykle od 2 tysięcy złotych (za. np. wpis blogowy), zaś u marko-influencerów – stawki zaczynają się od kilku tysięcy i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. za krótki filmik reklamowy o naszym produkcie).

Współpracę z influencerami można podjąć na dwa sposoby:

 • samodzielnie wyszukać w Internecie interesujące nas osoby;
 • skorzystać z usług influencer marketingu agencji reklamowej.

Druga opcja wydaje się być prostsza oraz bardziej pewna, ponieważ specjalizujące się w influencer marketingu agencje reklamowe ja nasza współpracują ze sprawdzonymi o odpowiednim prestiżu osobami. Znają rynek i wiedzą, jakiego typy forma promocji będzie najbardziej dla nas odpowiednia. Poza tym agencja reklamowa zajmie się wszystkimi formalnościami, ustali przebieg i formę akcji, będzie monitorowała jej efektywność, a na koniec rozliczy się z influencerami.

współpraca z infuencerami

Profesjonalny i kompleksowy influencer marketing z domem mediowym Braden.pl

Firma Braden, będąca ekspertem w branży reklamowej, specjalizuje się w influencer marketingu. Traktując każdego klienta w sposób indywidualny proponuje mu rozwiązania dostosowane do jego aktualnych potrzeb oraz oczekiwań. Działa kompleksowo i profesjonalnie. Dom mediowy Braden.pl oferuje następujące kampanie marketingowe z influencerami:

 • haul-e zakupowe;
 • lokowania produktów;
 • posty i wpisy sponsorowane;
 • rekomendacja produktów;
 • unboxing;
 • recenzje produktów i usług;
 • testowanie produktów;
 • kody rabatowe na produkty.

Firma Braden współpracuje z wieloma różnymi influencerami posiadającymi swoje kanały i profile, między innymi, na:

 • YouTube;
 • Facebooku
 • Instagramie
 • TikToku.
 • A także blogerami

Są to sprawdzone osoby, posiadające mniejsze lub większe grupy swoich odbiorców, ale cieszące się wśród nich dużym autorytetem. Do współpracy zapraszają jedynie tych influencerów, co do których mają pewność, że wpłynie ona pozytywnie na daną markę przynosząc jej wymierne korzyści i realizując wyznaczone cele marketingowe. Ponadto stosuje jasne zasady rozliczeń.

 

oferta