Czym jest netykieta i na czym polega?

netykieta

W przeciągu dwóch ostatnich dekad światem zawładnął Internet. Obecnie w sieci można robić wszystko – kupować jedzenie, spotykać się ze znajomymi, zarabiać pieniądze a nawet poznać miłość życia. Oczywiście wirtualny świat nie może zastąpić tego realnego. Jednak w związku z tym, że wirtualne realia stają się w dużym stopniu naszą codziennością, konieczne jest umiejętne odnalezienie się i funkcjonowanie w tejże sferze życia.

Co to jest netykieta?

Słowo netykieta powstało z połączenia dwóch wyrazów – net i etykieta. Sama nazwa wiele więc powinna już mówić. Netykieta to nic innego, jak zbiór pewnych zasad, które powinny być przestrzegane przez każdego użytkownika Internetu. Tak naprawdę zasady netykiety w wielu kwestiach pokrywają się z normami, których ludzie powinni przestrzegać na co dzień oraz z tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie również w świecie realnym. Na netykietę składają się też normy stricte związane z Niestety, w Internecie, gdzie jest się anonimowym, o wiele łatwiej jest napisać komuś coś niemiłego – nie będzie przecież z tego żadnej konsekwencji. Netykieta została stworzona po to, by ludzie mogli czuć się bezpiecznie w sieci – wolni od agresji, nękania, trollowania, spamowania czy tak zwanego „hejtu”.

Jakie są podstawowe zasady netykiety?

Osoby, które dopiero co dołączają do wirtualnej rzeczywistości (na przykład dzieci wchodzące w okres dojrzewania, którym rodzice zaczynają pozwalać spędzać więcej czasu w Internecie), ale także stali bywalcy przestrzeni wirtualnej – wszyscy powinni zapoznać się i zacząć respektować zasady netykiety. Jakie są najważniejsze z nich?

1. Przestrzegaj praw autorskich

Oznacza to nie mniej nie więcej niż to, aby dokładnie podawać źródła, jeśli chce się udostępnić czyjeś zdjęcie, cytat, fragment muzyki czy filmu.

2. Wyrażaj się w sposób kulturalny

Przed kliknięciem „opublikuj post” warto dwa razy zastanowić się, czy słowa, jakich się użyło we wpisie równie dobrze mogłyby wybrzmieć w realu? Oznacza również branie odpowiedzialności za swoje słowa, nawet jeśli jest się w pełni anonimowym. Mimo, iż wiele portali internetowych blokuje wpisy czy filmy, zawierające niestosowne treści, jak na przykład przekleństwa, niestety użytkownicy obchodzą tę regułę i zapisują niecenzuralne słowo w zaszyfrowany sposób. Warto po prostu tego nie robić.

3. Nie szerz „hejtu”

Nierzadko użytkownicy sieci uzurpują sobie prawo do poprawiania innych, komentowania ich życia czy wyglądu. Warto zastanowić się, czy jest to konstruktywna krytyka, która może przynieść jakąś korzyść osobie, której dotyczy, czy raczej to pewien rodzaj „hejtowania”. Najważniejszy w sieci jest szacunek do drugiej osoby, do jej poglądów, nawet jeśli diametralnie różnią się one od naszych. To także podstawa życia w społeczeństwie w ogóle, nie tylko w wirtualnej rzeczywistości. Najlepiej zanim się coś opublikuje pomyśleć sobie, czy sami chcielibyśmy coś takiego przeczytać o sobie czy innych.

4. Nie nadużywaj pisania z włączonym CAPS LOCKIEM

Częste korzystanie z pisania wielkimi literami może zostać odebrane jako przejaw agresji, wręcz „wirtualnego krzyku” na drugą osobę. Oczywiście, co jakiś czas można podkreślić CAPS LOCKIEM ton swojej wypowiedzi czy jakieś istotne jej fragmenty, jednak należy robić to z umiarem.

5. Dołączając do jakiejś grupy, stosuj się do zasad tam panujących

To bardzo istotny zapis netykiety. Będąc członkiem jakiejkolwiek grupy w realnym świecie, człowiek stosuje się przecież do panujących w niej zasad. Dlaczego więc miałoby być inaczej w przypadku Internetu? Warto wspomnieć również o możliwości używania lupki, o której tak wielu użytkowników zapomina. Zamiast zadawać pytanie, na które już kilka razy padła odpowiedź na danym forum, wystarczy wyszukać dane zagadnienie w lupce. Można również skorzystać z wyszukiwarki Google. W realnym świecie też nikt nie lubi kiedy marnuje się jego czas.

6. Żyj prawdziwym życiem!

Niepisaną zasadą netykiety jest również to, aby umieć odłączyć się od wirtualnego świata i pamiętać, że najważniejsze jest prawdziwe życie. Zbyt duża ilość czasu spędzana w Internecie może spowodować, że ciężko będzie odnaleźć się w sytuacjach dnia codziennego w realnym życiu.