Video marketing – czym jest i jak go wykorzystać?

video marketing

Wykorzystywanie video w działaniach marketingowych staje się coraz popularniejsze. Przede wszystkim ze względu na wymierne korzyści jakie przynosi. Dobrze jest zatem wiedzieć na czym dokładnie polega wykorzystanie video w promocji i jak to robić.

Wykorzystanie video w marketingu

Głównym powodem rosnącej popularności video marketingu jest fakt, iż obraz ruchomy w wiele oddziałuje na odbiorców niż obrazy statyczne. Innymi słowy, wykorzystanie video podnosi zarówno atrakcyjność, jak i efektywność przekazów marketingowych. Samo video może być wykorzystywane na różne sposoby. Na stronie internetowej, w newsletterach czy w mediach społecznościowych. Ważne jest, ale w działania marketingowych wykorzystywać różne kanały. Video marketing przynosi bowiem najlepsze efekty właśnie w momencie, kiedy video rozpowszechnianie jest przez różne kanały. Dlatego tak ważne dobre zaplanowanie kampanii reklamowej.

Video w marketingu – jak to działa?

Spoty reklamowe, które tworzone są dla celów marketingowych mają za zadanie promocję marki, produktu bądź usługi, ale także zwiększenie rozpoznawalności marki. Jednak, aby cel ten został osiągnięty konieczne jest zbudowanie dobrej strategii video marketingowej. Po pierwsze, kluczowy jest budżet. Aby kampania z wykorzystaniem video była skuteczna potrzebne jest zaangażowanie odpowiednich środków. Produkcja filmów reklamowych musi bowiem być realizowana w sposób profesjonalny. Najlepiej zadanie to jest powierzyć profesjonalnej agencji reklamowej specjalizującej się w tworzeniu filmów promocyjnych. Po drugie, ważne jest opracowanie pomysłu na sam film. Przede wszystkim mowa tu o jasnym określeniu komunikatu, który firma chce przekazać. Ponadto opracować należy pomysł na to w jaki sposób firm będzie zachęcał użytkowników do jego obejrzenia i ich angażował. Pamiętać bowiem trzeba, że spoty reklamowe nie są tworzone tylko po to, aby zostały obejrzane. Celem jest to, aby odbiorca po obejrzeniu filmy wykonał określoną czynność. Np. wszedł na stronę sklepu internetowego i dokonał zakupu. I po trzecie, kanały komunikacji. Opracować należy plan dotyczący tego gdzie filmy będą publikowane i w jaki sposób promowane. Pierwsze co przychodzi na myśl to YouTube. Ale jak już wspomniano, to publikacji i promocji video wykorzystywać trzeba różne kanały komunikacji, w tym m.in. media społecznościowe.

marketing video

Zalety wykorzystania video w marketingu

Video marketing wymaga dużego nakładu pracy, ale jest to opłacalne. Wykorzystanie spotów reklamowych przynosi bowiem wymierne korzyści. Wymienić można tu choćby budowanie zaufania do firmy. To także zwiększenie widoczności firmy w sieci. Tak jest zwłaszcza w przypadku kiedy film jest naprawdę ciekawy. Wówczas użytkownicy sami między sobą go rozpowszechnią przesyłając sobie linki do filmu. Wspomnieć można również o tym, że treści przekazywane w formie video są lepiej zapamiętywalne przez odbiorców w przeciwieństwie do treści w formie tekstowej.

Przeczytaj: Marketing internetowy

Różnorodność video w marketingu

Spoty reklamowe tworzone dla celów marketingowych mogą mieć bardzo różną formę. Może być to blog w formie video. Może być to również publikacja różnego rodzaju poradników w formie video. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się webinary. Video można wykorzystywać także to tworzenia recenzji różnych produktów czy usług. Niezależnie od tego jaką formę przyjmie video ważne jest, aby produkcja filmów reklamowych zawsze realizowana była na najwyższym poziomie. Nietrudno się domyśleć, że słabe jakościowo firmy nie odniosą sukcesu. Mowa tu zarówno o treści filmu, jak i jego jakości.